Інформаційні матеріали щодо подолання конфліктів

Інформаційні матеріали щодо подолання особистісних, міжособистісних конфліктів дітей початкових класів та дітей підліткового віку

Для вчителів і батьків дітей молодших класів

• Що таке конфлікти та чому вони виникають?
    Конфлікти відбуваються у нашому житті практично щоденно. Конфлікт – це можливість розширити свій світогляд шляхом прийняття думки інших, а також можливість покращити власні комунікативні навички. Результат вирішення конфлікту залежить від нашого бажання та вміння співпрацювати, чути один одного та разом шукати правильні шляхи його розв’язання.
  • Як правильно вирішувати конфлікти між дітьми?
    Конфлікт можна розглядати на двох рівнях – на рівні позицій та на рівні інтересів.

Дуже часто діти говорять: «я з тобою не згоден». Конфлікт на цьому рівні вирішити не можна. Потрібно йти далі, наприклад, запитати: «чому ти не згоден, чому твоя думка відрізняється?». Таким чином ми спускаємося з рівня позицій до рівня інтересів. І тоді вже можемо вести діалог.

Коли у дітей в школах відбувається конфлікт, то його намагаються перевести з позицій у поле інтересів, адже думку дитини тут поважають. Якщо інколи діти не погоджуються один з одним, або виникає дискусія щодо предметного питання, вчитель показує цінність кожної відповіді, важливість різноманіття думок. Адже, якби всі мислили однаково, ми б не розвивалися, не робили б жодних відкриттів.

• За допомогою яких методів можна навчити дитину вмінню постояти за себе, захистити інтереси, особистий простір?
    Треба вчити дітей алгоритмам роботи в конфліктних ситуаціях. Ми знаємо, що треба робити, коли розбився ртутний термометр? Звичайно! У питанні конфліктів також повинні бути інструкції, які мають закарбуватися глибоко у свідомості. Дуже добре вивішувати інформаційні постери на стінах класу, час від часу проводити цікаві бесіди на подібні теми.

Що стосується методів, я вважаю, що краще починати з найпростіших:

Коли не подобається, як до тебе ставляться:

(1) – дивишся в очі «опоненту»;

(2) – ставиш руку вперед та кажеш «СТОП»;

(3) – описуєш свої почуття, кажеш, що тобі неприємно; якщо це не допомагає,

(4) – звертаєшся до дорослого.

НУШ в своєму онлайн-курсі пропонує методику «Коло вибору» – коли на стіні класу вивішується багато листів-варіантів вирішення конфліктних ситуацій. Залежно від того, що сталося, дитина обирає варіант, що підходить саме для її ситуації. Учень повинен керуватися не своїми емоціями, а раціональним підходом. Інструкції повинні бути обов’язково, вони мають увійти у звичку та поведінку дитини.

Для дітей підліткового віку

При виборі стратегії вирішення конфлікту, варто керуватися наступними принципами:

• Відокремлення особистого ставлення до людини від проблеми. Для цього просто уявіть себе на місці опонента в ситуації, що склалася. На дайте суб'єктивним враженням вплинути на рішення;
  • Пріоритетним має бути інтерес, а не позиція. Частіше задавайте питання «Чому?», «Чому ні?». Вислухайте пояснення інтересів другої сторони, аргументуйте свої;
  • Пошук взаємовигідних варіантів. Необхідно враховувати не тільки свої претензії, а й претензії опонента, намагаючись знайти зручне рішення;
  • Максимально об'єктивна оцінка ситуації. Вислухайте аргументи іншої сторони, але не піддавайтеся тиску і емоціям. Оцінюючи ситуацію використовуйте об'єктивні, справедливі критерії.

Якщо конфлікт уже виник, то класному керівнику, або батькам необхідно діяти наступним чином:

1. Оцінити масштаби конфліктної ситуації.
  2. З'ясувати, як довго між сторонами триває протистояння.
  3. Оцінити, є ситуація типовою або атипової.
  4. Проаналізувати об'єктивність претензій обох сторін. Переконатися, що вони керуються не забобонами або емоціями.
  5. Дати характеристику особистостей, що беруть участь в конфлікті.